Nestyďte se přijít k lékaři s intimními problémy

Starší, ale stále aktuální článek z časopisu Katka.

Není pravda, že se rakovina nedá léčit a už vůbec není pravda, že operace rakoviny konečníku znamená umělý vývod střeva, říká MUDr. Richard Sequens, chirurg zabývající se léčbou nádorů a zánětlivých onemocnění střev a konečníku (ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou).

Nové chirurgické zákroky

Nové operace, které jsou v naší zemi zatím velmi málo známé, si MUDr. Sequens osvojil na stážích v USA na Cleveland Clinic v Ohiu a ve Velké Británii na univerzitách v Birminghamu a v Oxfordu, kam ho osobně pozvali světově uznávaní specialisté v oboru kolorektální chirurgie. Patří k nim profesoři Victor Fazio, Michael Keighley a Neil Mortensen.

Vše se odvíjí od včasné diagnózy

Lidé, u nichž se objeví poruchy vyprazdňování (zácpa, průjem apod.) a zejména krvácení z konečníku, by rozhodně neměli podlehnout nemístnému ostychu a strachu a měli by včas vyhledat lékaře – specialistu v oboru kolorektální chirurgie. Tyto příznaky mohou provázet jak banální onemocnění, tak i některou závažnou chorobu. V případě rakoviny, či zánětlivých onemocnění střev a konečníku je pro úspěšné léčení rozhodující včasné stanovení správné diagnózy.

Návrat do normálního života

Moderní operace pro ulcerózní kolitidu spočívá v odstranění celého tlustého střeva a konečníku s vytvořením nového konečníhu z tenkého střeva, který se našije na ponechané svěrače. Pacient po této operaci může žít zcela normálním životem bez stomie (umělého vyústění střeva). Stejně tak lze zachovat svěrače u většiny nemocných s rakovinou konečníku, kteří by jinak skončili s vývodem. „Operujeme se stejně dobrými výsledky jako chirurgové na špičkových pracovištích ve světě, bohužel v nesrovnatelně skromnějších podmínkách,“ říká MUDr. Sequens. Lékařům chybí především kvalitní přístrojová technika nutná např. k přesnému posouzení stavu svěračů před operacemi, jakými jsou plastiky svěračů u inkontinence (problémy s udržením stolice). Zatím prý nejsou peníze…

Obracejte se na specialisty

Onemocnění střev a konečníku jsou poměrně častá a nezřídka jimi trpí i mladí lidé. Nejzávažnější z nich – rakovina – je zároveň nejčastějším zhoubným nádorem postihujícím obě pohlaví. Každé onemocnění nejlépe vyléčí specialista, v tomto případě kolorektální chirurg. MUDr. Richard Sequens přijímá pacienty, kteří trpí uvedenými onemocněními střev a konečníku i bez předchozího doporučení jiných lékařů.

Originální článek: