Lékař Richard Sequens je uznávaným odborníkem – chirurgem zejména v oblasti léčby nádorů a nespecifických zánětů střev a konečníku a v současnosti je primářem chirurgie v Rokycanské nemocnici.
Důkazem může být právě 26letá pacientka, u které primář Sequens před 5 lety diagnostikoval familiární polypózy tračníku (situace, kdy se na základě genetické mutace ve střevě a v konečníku tvoří velké množství – někdy i tisíce – nezhoubných nádorů tzv. adenomů, z nichž časem ve 100 % případů vznikne zhoubný nádor – karcinom a kdy jedinou možností, jak předejít vzniku zhoubného nádoru, je odstranění celého tlustého střeva a konečníku) a následně provedl totální proktokolektomii s ileoanálním pouchem (odstranění celého tlustého střeva a konečníku s náhradou konečníku tenkým střevem, tzv. pouchem). Velice často nás, kteří tuto oblast svého těla zanedbáváme, nabádá, abychom se nechali odborně vyšetřit. Pokud se totiž problém zachytí včas, je možné ho často velice úspěšně léčit.
Ve svém souboru mám již 3 ženy operované pro ulcerózní proktokolitidu, které otěhotněly a porodily zdravé dítě. Ve všech čtyřech případech byl porod proveden za mé osobní účasti císařským řezem. Poslední miminko – David (51 cm a 3400 g – viz. foto bezprostředně po porodu) se narodilo 3. května 2005 ve Fakultní nemocnici v Praze na Vinohradech. Maminka i syn jsou v daném okamžiku doma a oba se těší dobrému zdraví. Je to skutečný zázrak dokumentující pokrok v chirurgii střev a konečníku,“ prozradil senátor Sequens a souhlasil, abychom ho ještě podrobněji vyzpovídali. Jedná se o technicky poměrně náročnou operaci, která se ve světě provádí od počátku 80. let minulého století.
“ Já sám tyto operace dělám od roku 1993. Indikací k tomuto výkonu je kromě familiární polypózy hlavně ulcerózní proktokolitida – vředový zánět sliznice tlustého střeva a konečníku.
Za jak velký zázrak lze považovat úspěšný porod miminka v případě maminky, která nemá tlusté střevo a konečník?
Je to skutečně velký zázrak. Dříve bylo u pacientů s těžkou formou ulcerózní proktokolitidy a většiny pacientů s familiární polypózou jediným možným řešením odstranění tlustého střeva a konečníku včetně svěrače a vytvoření trvalého umělého vývodu na tenkém střevě. Kvalita života byla tak nesrovnatelně horší nežli v současné době, kdy díky pokrokům v medicíně lze odstraněný konečník nahradit tenkým střevem. Pacienti po takovéto operaci jsou bez umělého vývodu a mohou žít prakticky zcela normálním způsobem života, o čemž svědčí i případy mladých žen, které normálně otěhotněly a porodily zdravé potomky.
Kolik takových případů známe u nás a ve světě?
Na celém světě se podobné případy počítají na desítky, v naší republice je to maximálně 10 případů. (pozn.: stejně jako může žena otěhotnět, může i muž po takovéto operaci zplodit potomka. Platí ale pravidlo, že matka je vždycky jistá, proto se počty otců ve statistikách neuvádějí. Já mám ve svém souboru 2 takovéto případy).
Jaká musí být předoperační péče o takovou maminku?
Těhotenství a porod po takto složité operaci střev má pochopitelně řadu rizik. Proto je nutné, aby matka byla po celou dobu sledována na gynekologickém pracovišti, kde jsou velké zkušenosti s rizikovými těhotenstvími.
Co takový porod znamená pro lékaře? Jak se na něj musí připravit?
Pro mne osobně to byl pokaždé nádherný zážitek, kdy jsem se těžko bránil dojetí. Pro chirurga, který je zvyklý z břicha odstraňovat většinou jen nádory, je to úžasný pocit, když se z bříška pacientky-maminky vyndá tentokrát krásné zdravé miminko. Pro lékaře, hlavně gynekologa, který pacientku během těhotenství sleduje, je to velká výzva. Těhotenství ani porod nejsou pochopitelně bez rizika. Proto je dobré, když s gynekologem od začátku spolupracuje chirurg, který prováděl původní operaci střev. Pak se všechna rizika významně sníží. Důležitá je samozřejmě i aktivní spolupráce pacientky.
Jsou možná nějaká zdravotní rizika pro takové dítě, případně pro matku?
Rizika během těhotenství jsou zejména pro budoucí matku. Při samotném porodu pak je vyšší riziko i pro dítě. Proto se zdá výhodnější vést porod císařským řezem a řadě problémů tak úplně předejít.
(Ptala se Jana Mertová)